szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy haszon és kis kockázat jellemzi ezt az illegális exportot, amely veszélyezteti az emberek egészségét – hangsúlyozza a német közszolgálati Deutsche Welle.

Az Európai Unió szemétexportjának 15-30 százaléka illegális – állapította meg az Európai Bizottság. Mindebből a maffia sok milliárd eurós hasznot csinál: ”Amint illegálisan kezdik exportálni a szemetet, abban a pillanatban ez mindenki számára problémává válik” – nyilatkozta a Deutsche Wellének az ENSZ délkelet-ázsiai irodájának bűnüldözési igazgatója.

Maszud Karimipur elmondta, hogy az ENSZ felmérése szerint az Asean-országok 100 millió tonna szemetet importáltak Európából 2017 és 2021 között, ennek nagy részét illegálisan. Ennek a szemétimportnak az értéke 50 milliárd dollár körül járhat. A kínaiak 2018 óta nem engedik be a külföldi szemétszállítmányokat, ezért a maffia új útvonalakat és célországokat keresett. Az Asean kézenfekvő választásnak tűnt, hiszen a délkelet-ázsiai államok többsége szegény, és az ellenőrző hatóságok könnyen megvesztegethetőek.

„Három hónapja egyre csak jönnek a teherautók a műanyag szeméttel, és itt ürítik ki az egész szállítmányt a házam előtt”

Az EU betiltaná a műanyaghulladék exportját a szegény országokba, ám ez nem lesz egyszerű, hiszen maradnak kiskapuk. A magyar szemét például Mianmarban is megjelenik.

2018 óta Indonézia szemétimportja jelentős mértékben megemelkedett, mert a Kínából kitiltott export itt talált magának lehetőségeket, hiszen a sok szigeten a hatóságok nehezen ellenőrizhetik az illegális szállítmányokat. Ez a műanyag hulladék máris komoly egészségügyi problémákat okoz két nagy szigeten: Jáván és Szumátrán. Mindez persze igen kevéssé érdekli a maffiát, amely nagy pénzt csinál az európai szemétszállítmányok ázsiai “elhelyezéséből”.

A szegény délkelet-ázsiai országok nem voltak felkészülve erre az illegális szemétexportra, és ezt a maffia vígan ki is használja. Ráadásul minden országban más és más a törvényi szabályozás, melyet a hatóságok nem tudnak betartatni, mert ehhez sem elegendő emberük, sem pedig megfelelő szakértelmük sincsen. Néhány délkelet-ázsiai államban nem is számít bűncselekménynek az illegális szemét elhelyezés, hanem csak kihágásnak, amellyel a rendőrség nem is foglalkozik.

Brüsszel is szigorítja a szabályozást

Az illegális szemétszállítást az Európai Unió is szigorítja, hiszen érzi a felelősségét abban, hogy az európai szemét elárasztja Ázsiát. Mindehhez persze pénz kell, hiszen az illegális szemétszállítást a legkönnyebben műholdakkal és drónokkal lehet ellenőrizni.

“Ezek a képek, melyeket a drónok készítenek a szeméthegyekről, illetve a szállítmányokról sokat segíthetnek az illegális hulladékszállítás leleplezésében. Különösen így van ez, amikor elégetik a műanyag hulladékot, és ezek a tüzek a környék egész levegőjét tönkretehetik, komoly egészségügyi károsodást okozva az ott élőknek” – nyilatkozta a közszolgálati Deutsche Wellének Serena Favarin, az olasz Universita Cattolica del Sacro Cuore kriminológiai szakértője, aki hangsúlyozta, hogy a maffia nagy pénzt csinálnak ebből, miközben a kockázat minimális.